Biedronki są bardzo pożytecznymi owadami. Ten gatunek chrząszcza, potocznie nazywany bożą krówką osiąga wielkość około 6-8 mm. Na jego czerwonych pokrywach widnieją kropki. Jak sama nazwa wskazuje jest ich siedem. Trzy na każdej pokrywie, a ostatnia siódma znajduje się na środku. Gatunek ten występuje pospolicie na terenie naszego kraju. Jaskrawo czerwony kolor biedronek siedmiokropek jest sygnałem ostrzegawczym dla ptaków. W ten sposób biedronki pokazują, że nie są smacznym kąskiem, a ptaki powinny trzymać się od nich z daleka.
Czym żywi się biedronka siedmiokropka?
Biedronki są niezwykle pomocne w ogrodzie w walce ze szkodnikami, ponieważ żywią się: mszycami, przędziorkami, czerwcami i miodówkami. Larwy biedronek często są mylone ze szkodnikami i z tego względu są tępione. Jednak niesłusznie, ponieważ już w stadium larwalnym biedronka potrafi zjeść około 600 mszyc w ciągu kilku tygodni, zanim jeszcze przeistoczy się w poczwarkę. Jeżeli chodzi o dorosłego osobnika, to zjada on kilkadziesiąt mszyc w ciągu jednego dnia.
Oprócz ptaków zagrożeniem dla biedronek są także mrówki, którym nie podoba się to, że biedronki zjadają mszyce. Mrówki bowiem w pewien sposób ,,opiekują” się mszycami. Przenoszą je w różne miejsca, a nawet zabierają do mrowiska. Nie jest to bezinteresowna pomoc. W zamian za opiekę mszyce odwdzięczają się mrówką wytwarzaną przez siebie słodką spadzią. Czyżby mrówka z powyższego zdjęcia właśnie przegania nielubianą biedronkę?
Gdzie występuje biedronka siedmiokropka?
Biedronki siedmiokropki możemy spotkać na łąkach, w sadach, ogrodach, parkach. W celu zwabienia tych pożytecznych owadów do naszego ogrodu powinniśmy zasiać rośliny z otwartymi kwiatami np. aksamitki, smagliczki. Na co dzień biedronki przebywają w ściółce, w gęstych zaroślach lub żywopłotach. Zimą natomiast chowają się w opadłych liściach lub pod korami drzew. Warto zawczasu pomyśleć o schronieniu dla nich. Możemy zostawić gdzieniegdzie liście, pod którymi będą mogły przezimować lub przygotować dla nich domki. Takie domki dla owadów z pewnością przyciągną do naszego ogrodu kolejne pożyteczne owady.