Jabłka na przechowywanie należy zbierać z jesiennych i zimowych odmian jabłoni, gdyż z tych najlepiej się przechowują. Zbiera się je, kiedy osiągną dojrzałość, czyli w okresie od początku września do końca października. Dojrzałe jabłka można poznać po tym, że łatwo będą odrywały się od pędów. Jednak to głównie od odmiany zależy, kiedy jest odpowiedni dla niej termin do zbioru. Dlatego też niektóre odmiany należy zbierać dopiero po przymrozkach np. odmianę „Idared”. Warto zaznaczyć, że owoce odmian zimowych, będą się nadawały do spożycia dopiero kilka tygodni, a czasami kilka miesięcy po zbiorach.
Owoce zbiera się kilkukrotnie z powodu nierównomiernego dojrzewania. Jest to naturalne, ponieważ jabłka mogą być rozmieszczone w różnych częściach korony drzewa i stąd różne ich tempo dojrzewania. Najszybciej będą dojrzewały owoce na zewnętrznej części korony drzewa oraz te na wierzchołku drzewa. Natomiast okazy schowane nieco głębiej w gęstych gałęziach, będą musiały trochę dłużej dojrzewać.
Do przechowywania należy zbierać owoce średniej wielkości, zdrowe i bez żadnych uszkodzeń. Zbiera się je razem z szypułką. Jabłka zrywamy delikatnie, aby ich nie uszkodzić. Od razu należy je włożyć do skrzynek, w których docelowo będą przechowywane.
Zanim jeszcze wniesiemy owoce do pomieszczenia, w którym będziemy je trzymać, to należy je wcześniej schłodzić. Nie powinno się wnosić ciepłych, nagrzanych od słońca owoców, gdyż gorzej będą się przechowywać.
Warunki do przechowywania jabłek
Pomieszczenie, w którym będą przechowywane jabłka, powinno mieć niską temperaturę, wysoką wilgotność powietrza oraz zapewnioną wentylację lub możliwość od czasu do czasu przewietrzenia. Dlatego dobrym rozwiązaniem są zimne piwnice. Dla jabłek najlepsza temperatura do przechowywania to 0-2°C. Pomieszczenia i skrzynki, w których będziemy przechowywać owoce, powinny być odpowiednio zdezynfekowane. Skrzynki lub pojemniki, które będą przeznaczone do przechowywania owoców, należałoby dokładnie wyszorować. Można to zrobić roztworem sody. Dobrze jest również przed użyciem skrzynek umieścić je na około 10 dni w wilgotnym pomieszczeniu. Wówczas nasiąkną wodą i nie będą pobierały jej z umieszczonych w skrzyniach owoców.
Należy unikać przechowywania owoców w foli, ponieważ mają wtedy utrudnioną wymianę gazową z otoczeniem. W foli, która nie będzie zbytnio szczelna lub w workach foliowych perforowanych, można przechowywać gruszki i jabłka o szorstkiej skórce i małym nalocie woskowym. Można też w zwykłej torebce foliowej, do której zapakujemy jabłka zrobić małe otwory, które zapewnią dopływ powietrza.
Co jakiś czas należy sprawdzać stan owoców, a gdyby trafiły się jakieś zepsute, od razu trzeba je usunąć.
Czy można przechowywać jabłka i warzywa w tym samym pomieszczeniu?
Jabłek nie należy trzymać razem z warzywami. Łatwo chłoną zapach np. cebuli, a poza tym owoce te wytwarzają gazy, które niekorzystnie wpływają na znajdujące się blisko nich warzywa.
Jakich błędów się wystrzegać?
– Zbyt wcześnie zebrane jabłka będą miały słabo wybarwioną skórkę i będą mniej słodkie. Choć dłużej by się przechowywały, to jednak nie będą takie dobre w smaku.
– Okazy zebrane z kolei zbyt późno, mogą zwiędnąć lub stać się przejrzałe. Łatwo mogą zaatakować je choroby podczas przechowywania.
– Nawet lekko obite owoce nie będą nadawały się na przechowywanie i szybciej się zepsują. Każdy najmniejszy uszczerbek na owocu może doprowadzić do jego gnicia.
– Lepiej zbierać jabłka średniej wielkości o dobrze wybarwionej skórce, niż duże owoce, które gorzej się przechowują.
*O przechowywaniu warzyw przeczytasz pod linkiem