Jabłka są owocami, do których mamy dostęp praktycznie przez cały rok. Jednak późnym latem i jesienią, zerwane prosto z drzewa są najsmaczniejsze i najbardziej wartościowe.
W świeżym owocu znajdziemy ponad 80% wody. Jabłka są dobre dla osób dbających o linie, gdyż w 100g zawierają jedynie 30-50 kcal. Anglicy zwykli mówić: „Jedno jabłko dziennie, trzyma lekarza z dala ode mnie” (An apple a day keeps the doctor away). Patrząc na to, jakie właściwości mają te owoce ciężko się z tym stwierdzeniem nie zgodzić.
Jakie witaminy ma jabłko?
Jabłka są bogate w witaminy: C, A, E, K oraz w witaminy z grupy B. Oprócz tego zawierają cenne mikroelementy i sole mineralne. Najwięcej witamin i minerałów znajduje się tuż pod skórką jabłek. Dlatego warto je jeść w całości bez obierania. Skórka jabłek zawiera ponadto błonnik, foliany, fitosterole.
Badania naukowe wykazały, że w skórce jabłek obecny jest kwas ursolowy mający działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Obniża również poziom cukru (przez co zapobiega otyłości) oraz korzystnie wpływa na układ krwionośny i immunologiczny.
Dlaczego warto jeść jabłka?
-Poprawiają trawienie.
-Zawierają błonnik, dzięki któremu usprawniają perystaltykę jelit.
-Świeże lub pieczone jabłko zjedzone na czczo jest zalecane przy zaparciach.
-Twarde jabłka spożywane na surowo wzmacniają dziąsła.
-W jabłkach zawarta jest pektyna, która obniża poziom cholesterolu
-Owoce te poleca się na dolegliwości związane z sercem i nerkami.
-Świeżo wyciskany sok jabłkowy jest pomocny na schorzenia pęcherza moczowego oraz wątroby.
Jabłka dla urody
Spożywanie tych owoców korzystnie wpływa na stan skóry, włosów i paznokci. Świeży sok z jabłek można stosować jako tonik do przemywania twarzy (likwiduje zmarszczki i ujędrnia skórę), a zmielone pestki z dodatkiem oliwy z oliwek mogą posłużyć za oczyszczający peeling do twarzy.
Co zrobić z jabłek?
Oprócz dżemów, soków i różnych przetworów z jabłek, nie można nie wspomnieć o popisowych ciastach z jabłkami, czyli szarlotce i jabłeczniku, które są idealnym deserem na jesienne wieczory. Skórki jabłek można ususzyć i dodawać je do herbaty. Warto z nich zrobić również ocet jabłkowy, który zawiera około 30 biopierwiastków i jest bardzo cenny dla zdrowia.
*Kupne jabłka w większości mogą być zaprawione różnymi środkami ochrony roślin, dlatego też przeważnie obieramy je ze skórki. Jednak dokładne umycie owoców najpierw zimną, a potem gorącą wodą, która rozpuści środki chemiczne, powinno załatwić sprawę.