O tym, aby ptaki miały łatwy dostęp do pożywienia, powinniśmy pomyśleć już na etapie zakładania ogrodu. Jeśli znajdą się w nim drzewa i krzewy, które wczesną zimą będą jeszcze miały owoce, to naturalnie przyciągną one ptaki do naszego ogrodu.
Do roślin, których owocami będą się zajadać ptaki, należy m.in.: głóg, dzika róża, jarząb pospolity, kalina koralowa, śnieguliczka biała, rokitnik, ligustr, berberys. Możemy również zostawić dla nich w ogrodzie kilka słoneczników lub kilka jabłek w sadzie. Ptaki zadowolą się również szyszkami i owocami z drzew lub krzewów iglastych takich, jak np. cis, jałowiec, a ich gęste gałęzie będą również dla nich dobrym schronieniem.
Oczywiście obecność owocujących krzewów nie wyklucza umieszczenia w ogrodzie karmnika. Szczególnie że o tej porze roku owoców na krzewach jest już niewiele, a ich ilość będzie się tylko zmniejszać.
Ptaki należy dokarmiać w karmnikach, wtedy gdy pożywienia naturalnego jest mało lub w okresie ich przelotów, kiedy to muszą zgromadzić energię do dalekiej podróży. W okresie mroźnej zimy zazwyczaj to my jesteśmy ich jedynymi żywicielami. Oprócz pożywienia należy im też zapewnić niewielkie naczynie z wodą.
W moim ogrodzie mam kilka karmników, które są chętnie odwiedzane przez ptaki. Zostawiam im również kilka słoneczników, które zazwyczaj do zimy są już wyjedzone, więc później podsypuję im jego ziarna do karmnika. Kupuję także gotowe mieszanki ziaren i czasami zawieszam kule z nasion i tłuszczów.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy dokarmianiu ptaków?
- Należy unikać produktów solonych, gdyż te nie są dla nich wskazane.
- Dosypując świeży pokarm, należy uprzątnąć stare resztki jedzenia.
- Najlepiej wybierać karmniki niewielkich rozmiarów i dedykowane określonej grupie ptaków.
Jeśli umieścimy karmniki niedaleko domu, to będziemy mogli obserwować stołujące się w nim ptaki. W takiej lokalizacji będą one również bezpieczne i mniej narażone na ataki drapieżników.