Wraz z nastaniem czerwca, powoli przygotowujemy się na nadchodzące lato i oczywiście upragnione wakacje. Zwłaszcza, że w tym miesiącu pogoda może być naprawdę letnia, zachęcająca do aktywnego wypoczynku wśród przyrody. Oczywiście nie można całkowicie wykluczyć chłodnych dni. Czasami na początku miesiąca mogą się jeszcze zdarzyć poranne przymrozki, które są szkodliwe dla wzrastających roślin. W każdym razie czerwiec jest miesiącem powszechnego kwitnienia, w którym dosłownie zakwita wszystko. Kwitną zboża, krzewy, drzewa, rośliny łąkowe.
Las w czerwcu
Drzewa w lasach liściastych w czerwcu mają już w pełni ukształtowane liście. Ich kolor jest bardziej nasycony, niż miało to miejsce w maju. Przez bujne korony drzew znacznie mniej już wpada światła do wnętrza lasu. W związku z tym rośliny, które kwitły w maju dość rozlegle, teraz występują w mniejszej ilości. W czerwcu w lasach liściastych kwitnie lilia złotogłów. Nadal można spotkać kwitnące fiołki leśne, gajowca żółtego czy bluszczyka kurdybanka. Z krzewów zakwitają w tym miesiącu trzmielina, dziki bez czarny, kruszyna, głóg, kalina, berberys, jałowiec. Dojrzewają również poziomki. Jednak czas ich owocowania jest dosyć krótki, możemy je zbierać tylko w czerwcu i lipcu. Chociaż czasami przy długiej i ciepłej jesieni potrafią powtórnie zakwitnąć i wydać owoce. Zakwitają jeżyny i pojawiają się pierwsze owoce na krzewach malin. W lasach szpilkowych na wierzchołkach drzew i na końcach gałązek pojawiają się młode szpilki. Na szczytach świerków wyrastają czerwone szyszeczki. W lasach jest coraz więcej grzybów z których, pojawią się w gatunki typowo letnie. Oprócz tych jadalnych wyrastają także trujące muchomory czerwone.
Owady w czerwcu
Owady, które wybudzały się przez całą wiosnę, teraz korzystają z długich, ciepłych dni. O ile widok licznych motyli (w połowie miesiąca swój lot zaczyna rusałka pokrzywnik) czy biedronek jest dla nas bardzo przyjemny, to jednak jest grupa szkodliwych owadów, która w czerwcu czyni duże spustoszenie w lasach. Takim przykładem mogą być pędraki, czyli larwy chrabąszcza, które podgryzają młode korzonki roślin. Silnie żerują na sosnach gąsienice barczatki sosnówki, a na drzewach liściastych i krzewach żerują barczatki dębówki. W lasach liściastych i mieszanych licznie pojawiają się chrząszcze – biegacze skórzaste, które są największymi przedstawicielami rodziny biegaczowatych w naszym kraju i są pod ochroną. Z motyli możemy teraz spotkać pokłonnika osinowca, który będzie latał tylko do lipca. Rozpiętość jego skrzydeł może wynosić nawet 100 mm, dlatego jest uważany za największego motyla dziennego, występującego w naszym kraju. Na grządkach warzywnych, na liściach kapusty i kalafiorów żerują mszyce, a na liściach pokrzywy można zauważyć gąsienice rusałki admirała.
Ptaki w czerwcu
W czerwcu śpiew ptaków nadal nie ustaje. Ciągle jeszcze można usłyszeć słowika, ale jego trele w połowie lub pod koniec miesiąca ucichną. Bardzo aktywni w tym czasie są leśni śpiewacy, czyli drozd śpiewak i rudzik. Szpaki w lasach dzielnie rozprawiają się ze szkodnikiem drzew iglastych, czyli strzygonią choinówką. Wiele gatunków ptaków w tym miesiącu składa jaja lub wychowuje pisklęta, które można spotkać w gniazdach. Gatunki, które już wyprowadzą pisklęta; porządkują gniazdo lub zakładają powtórnie kolejny lęg. W tym miesiącu aktywnie latają nietoperze. Po zachodzie słońca i w nocy można się natknąć na szukających pokarmu gacków wielkouchów oraz karlików malutkich. Spośród leśnych ssaków w czerwcu rodzą się młode jeże i koszatki.
Czerwiec w parkach i ogrodach
W czerwcu ogrody i parki emanują przeróżnymi kolorami, odcieniami i zapachami kwitnących roślin. W dalszym ciągu kwitną duże byliny takie jak: kosaćce, czyli irysy, lilie, złocienie. Z krzewów zakwita robinia, jaśmin i ligustr (często sadzony w formie żywopłotu). W ogródkach silnie pachnie maciejką, rezedą i groszkiem pachnącym. Na rabatach ukazują się zakwitające nagietki. Na balkonach i tarasach pojawiają się doniczki z kolorowymi petuniami. Kwitną róże, piwonie. Wreszcie zakwitają jednoroczne gatunki, które były wysiane wiosną. I tak doczekaliśmy się tego, że grządki w ogródkach nabierają kolorów. Kwitną lobelie, werbeny, floksy, begonie, żeniszki, ostróżka i inne. W parkach zakwitają jarzębiny i lipy szerokolistne. Na polach kwitną łubin i len, zakwitają również pokrzywy.
Czerwiec w sadzie
Sady w czerwcu nie są takie kwieciste. Już na początku miesiąca ostatnie z drzew owocowych są w fazie przekwitania. Za to pojawiają się pierwsze owoce. Powoli dojrzewają czereśnie, co skutkuje pojawieniem się dużej ilości ptactwa, które żywi się tymi owocami. Dojrzewają truskawki, krzewy porzeczek i agrestu. W dalszym ciągu w sadach żerują szkodniki, z tym że oprócz drzew i krzewów, atakują teraz dojrzewające owoce. Na drzewach owocowych oraz wierzbach i osikach żerują gąsienie rusałki wierzbowca. Dojrzewające jabłka atakowane są przez gąsieniczki owocówki jabłkóweczki. Zaatakowane owoce można poznać po wygryzionym otworze, który biegnie aż do komory nasiennej. Owoce są atakowane także przez grzyby. Przykładowo zniekształcone i spłaszczone owoce śliwy, których pestka jest pokryta szarym nalotem, świadczą o chorobie tzw. torbieli śliw.