Moje rozsady porów i selerów wciąż jeszcze zajmują parapet. Część z nich zdążyłam jakiś czas temu przepikować więc, pojemniki z roślinami już całkowicie wypełniły wolne miejsca przy oknie.
W ubiegłym roku, pod koniec kwietnia wysadzałam je już wprost do gruntu. Ciekawe, czy w tym sezonie uda mi się posadzić je w podobnym terminie, bo jak na razie pogoda nie wskazuje na to. Jest zimno i na dodatek pojawiają się opady śniegu. Rok temu o tej porze było znacznie cieplej dlatego, pomimo iż selery powinno się sadzić dopiero w połowie maja, to jednak zdecydowałam się posadzić je razem z porami, pod koniec kwietnia.
Sadzonki wcześniej zahartowałam, a na noc przykrywałam je włókniną, więc spokojnie wytrzymały czas, w którym mogły jeszcze pojawić się poranne przymrozki.
Pory i selery są warzywami, które warto sadzić obok siebie, gdyż korzystnie na siebie oddziałują. Są przykładem uprawy współrzędnej, czyli takiej, w której posadzone obok siebie rośliny mogą mieć obopólne korzyści.
Wymagania porów i selerów
Pory sadzi się od końca kwietnia do końca maja na głębokość około 10-15 cm. Nie są wymagające, jeżeli chodzi o ciepło, wręcz najlepsze plony dają, gdy lata są chłodne i deszczowe. Jeżeli chodzi o podłoże, to potrzebują żyznej i wilgotnej gleby. Porów nie należy uprawiać po innych warzywach cebulowych.
Seler korzeniowy znosi upały, ale również dobrze rośnie w latach chłodnych i deszczowych. Najlepsze plony daje na glebach żyznych i próchnicznych, ma duże wymagania, jeżeli chodzi o wodę. Selery sadzi się do gruntu w maju. Są wrażliwe na długotrwałe chłody, w ich wyniku wybijają w pędy kwiatowe. Selery należy sadzić płytko, nie głębiej niż miało to miejsce w rozsadnikach.
Seler naciowy uprawia się podobnie jak seler korzeniowy, choć wymaga większej wilgotności niż seler korzeniowy. Do gruntu wysadza się go w drugiej połowie maja. Nie należy go uprawiać po selerach korzeniowych.
Jak widać, warzywa te mają podobne wymagania, a ich budowa powoduje, że posadzone obok siebie, nie konkurują między sobą w pobieraniu składników pokarmowych.
Poniżej zdjęcia z ubiegłorocznego sadzenia rozsady porów i selerów, pod koniec kwietnia.
Wyznaczone miejsce na pory najpierw nasączyłam wodą, a następnie rozłożyłam wszystkie sadzonki tak, żeby były mniej więcej w równej odległości od siebie.
Delikatnie przysypałam je ziemią.
Obok sadzonek porów posadziłam selery. Najpierw rozłożyła sobie wszystkie sadzonki, a następnie pikownikiem robiłam otwory, do których wlewałam trochę wody i wkładałam każdą roślinę. Selery sadziłam na taką głębokość, na jaką rosły w pojemnikach.
* Selery zawierają olejek eteryczny i stąd ich charakterystyczny zapach, który odstrasza np. bielinka kapustnika, dlatego korzystne jest sadzenie ich w pobliżu warzyw kapustnych.
*Przykłady dobrego towarzystwa dla selera: czosnek, cebula, pomidor, ogórek, jarmuż, kapusta, por, szpinak, brokuł.
*Niedobrym towarzystwem dla selera są: sałata, marchew, bób i ziemniaki.