Pomidor jest rośliną jednoroczną należącą do rodziny psiankowatych. W zależności od odmiany może osiągać od 0,5 do 1,5 m wysokości. To niezwykle cenne warzywo ma właściwości przeciwnowotworowe. Pomidory zawierają przeciwutleniacz tzw. likopen, który obniża ryzyko nowotworów. Badania potwierdzają, że na zachorowania bardziej były narażone osoby, u których poziom likopenu we krwi był niższy. Pomidory zawierają m.in. potas, sód, kwas foliowy, witaminę: C, E, D, K oraz witaminy z grupy B. Swój smak zawdzięczają zawartości dużej ilości cukrów, oraz kwasów: cytrynowego i jabłkowego. 100 g warzywo zawiera jedynie 15 kcal. Spożywanie pomidorów wzmacnia odporność organizmu, reguluje trawienie, oczyszcza organizm, koi nerwy, poprawia stan skóry, łagodzi zmiany trądzikowe, wpływa na cerę i rozjaśnia przebarwienia.
Pomidory wymagają słonecznego stanowiska i obfitego podlewania. Jeżeli chodzi o glebę, to nie są specjalnie wymagające i w zasadzie urosną na każdej glebie. Jednak najwyższe zbiory uzyskamy z bogatych w próchnicę gleb piaszczysto-gliniastych. Pomidory najlepiej udają się w latach słonecznych. Przy długotrwałych deszczach ich owoce ulegają pęknięciom. Optymalną temperaturą dla pomidorów jest temperatura 22°C.
Jak sadzić pomidory?
Do skrzynek wysiewa się nasiona pomidorów pod koniec marca. Jeśli chcemy uzyskać wcześniejszy zbiór, to można je wysiać już na początku marca lub w połowie miesiąca. Kiedy pomidory wzejdą, a będzie to miało miejsce około 2-3 tygodnie od wysiania nasion, to należy sadzonki przepikować do skrzynek, osobnych doniczek lub inspektu w rozstawie 10×10 cm lub 8x8cm. Pomidory nie tolerują przymrozków (w temperaturze 0°C gniją), dlatego ich rozsadę należy przygotować w mieszkaniu lub w inspekcie, tak aby miały zapewnioną dodatnią temperaturę oraz odpowiednią ilość światła.
Do gruntu wysadzamy pomidory po 15 maja, kiedy minie już prawdopodobieństwo wystąpienia przymrozków. Najlepiej sadzić je w pochmurny dzień.
Sadzenie pomidorów w zależności od odmiany
- Wysokie odmiany, należy sadzić przy palikach w rozstawie 60-80 cm między rzędami, a w samym rzędzie rośliny powinny być posadzone w odległości od siebie 40-50 cm. Ta sama zasada tyczy się odmian, które posiadają wiotkie łodygi i które prowadzi się bez cięcia.
- Odmiany karłowe o sztywnych łodygach, należy sadzić w rozstawie 40x40cm w rzędach.
Paliki wbija się w ziemię przed sadzeniem pomidorów. Powinny być one wysokie na około 1-1,5 m nad ziemią, a wbite w ziemię na głębokość 20-30 cm. Rośliny należy sadzić na stanowisku południowym w odległości 10 cm od palika. Można również przygotować konstrukcję z drutów ocynkowanych, czyli rozprowadzić drut pomiędzy paliki i na nim prowadzić pomidory. W miarę wzrostu rośliny przywiązujemy ją do palika 3-4 krotnie, luźno podwiązując ją, tak aby nie przycisnąć grona do palika. Roślinę należy wiązać zawsze pod liściem.
Pomidory można nawozić własnoręcznie zrobionym wyciągiem z pomidorów. Wystarczy zalać wodą zebrane słabsze rośliny oraz usunięte pędy i pozostawić je na 2 tygodnie. Po tym czasie nawóz będzie gotowy. W trakcie suszy pomidory należy podlewać obficie, nie zraszając liści, które po zwilżeniu mogą zostać zaatakowane przez grzyby.
Pielęgnacja pomidorów
Do ważniejszych zbiegów pielęgnacyjnych należy cięcie pomidorów, czyli usuwanie bocznych pędów, które wyrastają z kątów liści. Zabieg ten powoduje ograniczenie wzrostu oraz zmniejszenie liczby gron, tak by szybciej dojrzały owoce, które zostały na roślinie. U pomidorów konieczne jest także przycinanie wierzchołków pędów głównych, jest to tzw. ogławianie. Ogławiać należy wczesne pomidory, które będą dojrzewać w lipcu – należy zostawić na nich 3 grona. Ogławiać należy także pomidory, które szybko rosną. W tym przypadku ogławianie przeprowadza się w końcu lipca i na początku sierpnia. Przycina się wierzchołek za jednym lub dwoma liśćmi, które rosną powyżej ostatniego rozwiniętego kwiatostanu. W przypadku gdy roślina zaczyna chorować lub traci dolne liście, to nie należy jej ogławiać. Żółknące, zasychające dolne liście należy obrywać i palić.
Wcześniejsze odmiany pomidorów nadają się do zbiorów już w drugiej połowie lipca, a na początku sierpnia możemy zbierać odmiany późniejsze. Można również obrywać owoce żółknące i przenieść je do inspektu lub mieszkania, aby tam dojrzały w temperaturze 20°C. Mają identyczny wygląd jak te, które dojrzewały na krzaczkach, ale w smaku są jednak mniej smaczne. Badania wykazują, że pomidory dojrzewające zerwane i te na krzaczkach mają taką samą zawartość witaminy C. Pod koniec września należy zerwać wszystkie pomidory z ogródka, nawet te zielone. Można także zerwać całe krzaczki z pomidorami. Powieszone w mieszkaniu szybciej dojrzeją niż gdyby były osobno zerwane. W kolejnym roku można sadzić pomidory na tym samym miejscu, ale tylko jeśli tylko nie zostały tam jakieś resztki zainfekowanych roślin.
Uprawa współrzędna – dobre towarzystwo dla pomidorów to: nagietek, pietruszka, rumianek, sałata, szczypiorek, seler, cebula, czosnek, marchew, aksamitka.